Trump ilyen, nagyokat mond, egy showman
Aki a szavakat elemezgeti, rosszul teszi, az embert kell megérteni, aki mondja.
Az Amerikai Egyesült Államok tizenöt szövetségi állama indít pert a Trump-kormányzat ellen a bevándorló fiatalokat kitoloncolástól védő DACA-program megszüntetése miatt. A perhez később várhatóan további államok is csatlakozhatnak.
Pert indít Donald Trump elnök ellen az Egyesült Államok 15 szövetségi állama és a főváros, Washington D.C. a bevándorló fiatalokat kitoloncolástól védő DACA-program megszüntetése miatt. A keresetet New Yorkban nyújtották be szerdán, a döntést elsőként az északnyugati Washington állam főügyésze, Robert Ferguson jelentette be.
A perelő államok között van még Vermont, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New York, Delaware, Pennsylvania, Virginia, Észak-Karolina, Új-Mexikó, Oregon, Illinois és Hawaii is. A perkérelmet az államok közösen nyújtották be.
Robert Ferguson főállamügyész szerint várhatóan más szövetségi államok is csatlakoznak majd hozzájuk.
Az előző elnök, Barack Obama által 2012-ben elnöki rendelettel bevezetett DACA-program megszüntetését kedden jelentette be Jeff Sessions igazságügyi miniszter. A program megszüntetése azonban nem jár az érintett mintegy 800 ezer, többségében mexikói és latin-amerikai fiatal azonnali kitoloncolásával. Akinek ugyanis jövő márciusban jár le a munkavállalási engedélye, az idén október 5-ig kérelmet nyújthat be a megújítására. Közben a szövetségi törvényhozásnak hat hónap áll a rendelkezésére ahhoz, hogy átfogó törvényi megoldást dolgozzon ki az illegális bevándorló fiatalok helyzetének rendezésére. Ezeket a fiatalokat illegális bevándorló szüleik kisgyermekként hozták az Egyesült Államokba.
Paul Ryan házelnök szerdán ismét megerősítette, hogy egyetért a DACA visszavonásával, és bejelentette: kompromisszumos megoldásra törekszik a médiában Álmodozókként emlegetett fiatalok további védelme érdekében.
Szerdán délután nyilatkozott két befolyásos szenátor is: John Cornyn texasi és John Thune dél-dakotai republikánus politikus. Mindketten állást foglaltak amellett, hogy a DACA-programot meg kell szüntetni és átfogó bevándorlási törvényt kell kidolgozni. „Az Egyesült Államok befogadó ország, de a törvényes rend országa is” – fogalmazott Trump elnök keddi nyilatkozatát visszhangozva Cornyn, aki szintén a demokrata párti politikusokkal történő egyeztetést ígért.
(MTI)